Xarici arbitraj məhkəməsainin qərarının Azərbaycanda tanınması və icraya yönəldilməsi
Ərizəçi Macarıstan maliyyə institutu Macarıstan Ticarət və Sənaye Palatasının nəzdində fəaliyyət göstərən Daimi Arbitraj Məhkəməsinə müraciət edərək borcalan ilə bağladığı Müqavilənin müvafiq maddəsində əksini tapmış arbitraj bəndinə istinad etmişdir. Tərəflər Arbitraj məhkəməsindən Borcun hissə-hissə ödənilməsinə dair yeni sazişin arbitraj qərarı ilə təsdiq edilməsini xahiş etmişlər.
Macarıstan Ticarət və Sənaye Palatasının nəzdində fəaliyyət göstərən Daimi Arbitraj Məhkəməsi razılaşdırılmış şərtlərlə qərar çıxarmışdır ki, bu qərara əsasən cavabdeh iddiaçıya olan borcunu borcun ödənilməsi cədvəlinə uyğun olaraq bank köçürməsi yolu ilə hissə-hissə ödəməli idi. Tərəflərin razılaşdırdığı  borcun ödənilməsi cədvəlinə cavabdeh tərəfindən əməl edilmədiyi təqdirdə, borc bütövlükdə iddiaçıya ödənilməliydi. Cavabdeh arbitraj məhkəməsində baxılan işə öz səlahiyyətli nümayəndəsi vasitəsilə qatıldığı üçün cavabdehin düzgün məlumatlandırılmasını təsdiq edən sənədlərin təqdim edilməsi zərurəti aradan qalxmışdı.
Azərbaycan Respublikasının Mülki Prosessual Məcəlləsinin 458-ci maddəsinə əsasən xarici məhkəmələrin qətnamələri Azərbaycan Respublikasının qanunlarında və ya Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulduğu hallarda, yaxud qarşılıqlı anlaşma əsasında Azərbaycan Respublikasında tanınır və icra edilir. Nəticədə, Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi vəsatətimizi təmin edərək Macarıstan Ticarət və Sənaye Palatası yanında Daimi Arbitraj Məhkəməsinin qərarının Azərbaycan Respublikası ərazisində tanınması və icraya yönəldilməsi haqqında qərardad çıxartdı.
Azərbaycan xarici arbitraj qərarlarının tanınması və icrası ilə bağlı aşağıdakı beynəlxalq müqavilələrin iştirakçısıdır:
Xarici Arbitraj Qərarlarının Tanınması və İcrasına Dair Konvensiya (Nyu-York Konvensiyası) (heç bir qeyd-şərtsiz);
Beynəlxalq Kommersiya Arbitrajı haqqında 1961-ci il Avropa Konvensiyası (heç bir qeyd-şərtsiz); və
Dövlətlər və digər dövlətlərin vətəndaşları arasında investisiya mübahisələrinin həlli haqqında 1965-ci il Konvensiya (heç bir qeyd-şərtsiz).
Arbitraj Qanunu və Mülki Prosessual Məcəllə Nyu-York Konvensiyasının müddəalarını təkrarlayır.
Arbitraj qərarı (qəbul edildiyi ölkədən asılı olmayaraq) məcburi sayılır və yazılı müraciət əsasında Beynəlxalq Arbitraj haqqında Qanuna uyğun olaraq icra ediləcək. Ali Məhkəmə arbitraj qərarlarının icrası və tanınması ilə bağlı müraciətlərə baxır. Xarici arbitraj qərarlarının tanınması və icrası üçün icraya müraciət edən tərəf lazımi qaydada təsdiq edilmiş qərarın əslini və ya onun lazımi qaydada təsdiq edilmiş surətini təqdim etməlidir. Arbitraj müqaviləsi Azərbaycan dilində deyilsə, təsdiq edilmiş tərcümə təqdim edilməlidir.
Xarici arbitraj məhkəməsinin qərarının tam və ya qismən tanınmasından və ya icra edilməsindən yalnız aşağıdakı hallarda imtina edilə bilər:
əleyhinə qərar çıxarılmış tərəf tanınma və ya icra haqqında ərizəyə baxan məhkəməyə aşağıdakı sübutları təqdim etdikdə:
arbitraj sazişinin tərəflərindən birinin ona münasibətdə tətbiq edilən qanunvericiliyə uyğun olaraq həmin sazişin bağlandığı vaxtda fəaliyyət qabiliyyəti olmayan şəxs olması və ya arbitraj sazişinin tərəflərin həmin sazişə tətbiq etdikləri qanunvericiliyə və ya sazişdə belə göstəriş olmadıqda arbitraj qərarının çıxarıldığı dövlətin qanunvericiliyinə əsasən etibarsız olması barədə;
əleyhinə qərar çıxarılmış tərəfin arbitrin təyin edilməsi və ya arbitraj icraatı haqqında müvafiq qaydada xəbərdar edilməməsi və ya başqa səbəblərdən ona öz etiraz və sübutlarını təqdim etmək imkanının yaradılmaması barədə;
qərarın tərəflərin arbitraj sazişində nəzərdə tutulmayan və ya onun şərtlərinə aid olmayan mübahisə üzrə çıxarılması və yaxud qərarın arbitraj sazişinin və ya iddia tələbinin hədlərindən kənara çıxan məsələləri əhatə etməsi barədə (arbitraj sazişi və ya iddia tələbi ilə əhatə olunan məsələlər üzrə qərarlar bu saziş və ya iddia tələbi ilə əhatə olunmayan məsələlər üzrə qərarlardan ayrıla bildikdə, arbitraj sazişi və ya iddia tələbi ilə əhatə olunan məsələlər üzrə qərarları ehtiva edən hissələr tanına və icraya yönəldilə bilər);
arbitraj məhkəməsinin tərkibinin və ya arbitraj icraatının tərəflərin razılaşmasına və ya belə razılaşma olmadıqda arbitrajın keçirildiyi yerin qanunvericiliyinə uyğun olmaması barədə;
qərarın tərəflər üçün məcburi hüquqi qüvvəyə minməməsi və ya qərarın çıxarıldığı və ya qanunvericiliyinə uyğun olaraq çıxarıldığı dövlətin məhkəməsi tərəfindən ləğv edilməsi və ya icrasının dayandırılması barədə;
Ali məhkəmə həmçinin aşağıdakı hallarda da xarici arbitraj məhkəməsinin qərarının tanınmasından və ya icra edilməsindən imtina edə bilər:
mübahisənin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən arbitrajda həll edilə bilməməsini;
rarbitraj qərarının tanınmasının və icrasının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və ya publik qaydaya, yəni xarakterinə görə imperativ, universal və xüsusi ictimai əhəmiyyətə malik olan, Azərbaycan Respublikasının siyasi, iqtisadi və hüquqi quruluşunun əsasını təşkil edən fundamental hüquqi əsaslara (prinsiplərə) zidd olduğunu;
Arbitraj qərarının tanınması və ya icrası haqqında ərizəyə baxarkən məhkəmənin arbitraj məhkəməsinin qərarına mahiyyəti üzrə yenidən baxmaq səlahiyyəti yoxdur.
Xarici arbitraj məhkəməsinin qərarının tanınması və icraya yönəldilməsi haqqında ərizəyə onun məhkəməyə daxil olduğu gündən 3 (üç) ay müddətində baxılır.
Xarici məhkəmələrin qətnamələri, qətnamənin qanuni qüvvəyə mindiyi andan 3 il müddətində məcburi qaydada icraya yönəldilə bilər.

Award of the foreign arbitration court was recognized and inforced
Claimant operated in Hungury invoked the arbitration clause included in relevant article of the Agreement concluded by Respondent as borrower and the Hungarian financial institution. The parties requested to record in arbitral award the Debt Repayment Agreement. Permanent Arbitration Court attached to the Hungarian Chamber of Commerce and Industry issued award on agreed terms according to which Respondent had to pay the debt towards Claimant in installments via bank transfer in accordance with the debt repayment schedule.
Parties agreed that if the Debt repayment schedule set out in the agreement is not followed by Respondent the whole amount of the debt became due automatically on the date, when borrower fails to perform its payment obligation towards Claimant. Since the defendant participated in the case being considered by the arbitration court through his authorized representative, the need to present to Supreme Court of Azerbaijan documents confirming proper notification of the defendant was eliminated.
According to Article 458 of the Civil Procedure Code of the Republic of Azerbaijan, Award of foreign courts are recognized and enforced in the Republic of Azerbaijan in cases provided for in the laws of the Republic of Azerbaijan or international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party, or on the basis of mutual agreement. The Supreme Court of the Republic of Azerbaijan granted our motion and the decision of the Permanent Court of Arbitration under the Hungarian Chamber of Commerce and Industry was recognized and enforced in the territory of the Republic of Azerbaijan.
Azerbaijan is a party to the following international treaties related to recognition and enforcement of foreign arbitral awards:
• the Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards (the New York Convention) (with no reservation);
• the European Convention on International Commercial Arbitration 1961 (with no reservation); and
• the Convention on the Settlement of Investment Disputes between States and Nationals of Other States 1965 (with no reservation).
The Arbitration Law and Civil Procedure Code replicate provisions in the New York Convention.
An arbitral award (irrespective of the country where it was made) is recognised as binding and, on written application, will be enforced in accordance with the Law on International Arbitration. The Supreme Court reviews applications on the enforcement and recognition of arbitral awards. For recognition and enforcement of foreign arbitral awards, the party seeking enforcement must supply the duly authenticated original award or a duly certified copy of it. If an arbitration agreement is not in Azerbaijani, a certified translation must be provided.
The Supreme Court can refuse to enforce a foreign arbitral award only in the following cases:
When the party against whom the award was made provides the following evidence to the court considering the application for recognition or enforcement:
• that one of the parties to the arbitration agreement was a person without legal capacity at the time of conclusion of the agreement in accordance with the legislation applicable to him or her, or that the arbitration agreement was invalid under the legislation applied by the parties to the agreement or, if the agreement does not provide for such an indication, under the legislation of the state where the arbitral award was made;
• that the party against whom the award was made was not duly notified of the appointment of the arbitrator or of the arbitral proceedings, or was not given the opportunity to present his objections and evidence for other reasons;
• the award is made on a dispute not provided for in the arbitration agreement of the parties or not related to its terms, or the award covers issues that go beyond the scope of the arbitration agreement or the claim (if the awards on issues covered by the arbitration agreement or the claim can be separated from the awards on issues not covered by this agreement or claim, the parts containing the awards on issues covered by the arbitration agreement or the claim may be recognized and enforced);
• the composition of the arbitral tribunal or the arbitration proceedings do not comply with the agreement of the parties or, in the absence of such agreement, with the law of the place where the arbitration is held;
• the award does not enter into binding legal force for the parties or is annulled or suspended by the court of the state in which the award was made or in accordance with the law of the state in which it was made;
The Supreme Court may also refuse to recognize or enforce a foreign arbitral award in the following cases:
• the dispute cannot be resolved by arbitration in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan;
• the recognition and enforcement of the arbitration award is contrary to the Constitution of the Republic of Azerbaijan or public order, that is, fundamental legal bases (principles) that are imperative in nature, universal and of special public importance and form the basis of the political, economic and legal structure of the Republic of Azerbaijan.
As Azerbaijan is a party to the New York Convention, achieving recognition of a foreign arbitral award is not difficult provided that no grounds for refusal stipulated in the Law on International Arbitration and the Civil Procedural Code exist.
When considering an application for recognition or enforcement of an arbitration award, the court shall not have the authority to review the arbitration court's decision on its merits.
An application for recognition and enforcement of a foreign arbitration court's decision shall be considered within 3 (three) months from the date of its receipt by the court.
Decisions of foreign courts may be enforced for a period of 3 years from the date the resolution enters into legal force.