Fəaliyyət sahələrimiz
Azərbaycanda çox geniş yayılmasa da, bir çox xarici ölkələrdə hüquqi şəxslərin yenidən təşkili yolu ilə birləşməsi geniş vüsət alıb. Bu cür əməliyyatlara müraciət etməyin səbəbi həm şirkətin böyüməsi, həm də biznesin bir hissəsini xilas etmək cəhdləri ola bilər. Hansı hallarda birləşmə faydalı ola bilər və şirkətlər bu üsula müraciət edərkən hansı məqsədi güdürlər?
Yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, son illərdə getdikcə daha çox şirkət sözügedən metoddan istifadə edib ki, bu da onların biznesinin bir hissəsinin böyüməsinə və optimallaşdırılmasına gətirib çıxarıb.
Merges & Acquisitions əməliyyatları nədir?
Merges & Acquisitions biznesin yenidən təşkili üçün variantlardır. Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi hüquqi şəxsin birləşmə, qoşulma, bölünmə, ayrılma və çevrilmə şəklində yenidən təşkili formalarını müəyyən edir. Xarici maliyyə və iqtisadi ədəbiyyatda isə bu cür əməliyyatlar Merges & Acquisitions adlanır.
Şirkətlərin birləşməsi və satınalınması necə həyata keçirilir və şirkətlər bunu hansı məqsədlə edirlər?
Birləşmə və satınalma termini şirkətlərin birləşmə və satın alma əməliyyatlarına aiddir. Bunlar biznesin yenidən təşkili üçün variantlardır.
Birləşdikdə iki müəssisə bir müəssisədə birləşdirilir. Eyni zamanda, şirkətlər ya müstəqilliklərini tamamilə itirə bilər, bu halda tamamilə yeni bir təşkilat yarada bilər, ya da sadəcə aktivləri birləşdirə bilər. İkinci halda, əsas şirkətlər mövcudluğunu dayandırmır.
Satınalma zamanı bir təşkilat digərinin nizamnamə kapitalında müəyyən bir pay alır. Əksər hallarda satınalma birləşməyə çevrilir.
Qanunvericiliyimiz həmçinin bütün müəssisələrin ələ keçirildiyi və bütün resurslarını yeni şirkətin inkişafına yönəltdiyi birləşmə variantını da nəzərdə tutur.
Birləşmənin məqsədi
Birləşmə nəticəsində yaradılan korporasiya bu prosedurda iştirak edən təşkilatlarda əvvəllər mövcud olan hüquq və öhdəlikləri əldə edir. Birləşmələr tez-tez hüquqi şəxsin ləğvinə alternativ olaraq istifadə olunur.
Lakin yenə də əksər hallarda birləşmə və satınalma əməliyyatları biznesin təşviqi məqsədilə istifadə olunur, çünki birləşmənin düzgün təşkili ilə biznes bazarında konsolidasiya edilmiş aktivləri olan yeni müəssisələr meydana çıxır. Bundan əlavə, şirkətin təsisçilərinin payları yenidən bölüşdürülür.
Birləşmə və satınalmalar nəticəsində şirkətlər aşağıdakılara nail olurlar:
1. Birləşən təşkilatların aktivlərini artırmaq;
2. Daha rəqabətli olmaq və rəqiblərini üstələmək;
3. Xərcləri azaltmaq və bununla da qənaətə töhfə vermək.
Beləliklə, müəssisələrin birləşmə və satınalmalarının əsas məqsədi maliyyə göstəricilərini yaxşılaşdırmaq və xərcləri və riskləri azaltmaqdır.
Həmçinin qeyd etmək lazımdır ki, bəzi hallarda birləşmə və satınalmaların məqsədi, məsələn, vergi güzəştlərindən istifadə etmək imkanı ola bilər. Məsələn, şirkətlərdən birinin böyük miqdarda vergi tutulan gəliri var, digərinin isə gələcək dövrlərə keçirilən böyük vergi itkiləri var. Vergi itkiləri olan bir şirkətlə birləşməklə, alıcı onlardan vergi öhdəliklərini azaltmaq üçün istifadə edə bilər.
Birləşmə prosesinin bir çox mərhələlərindən biri hüquqi risklərin qiymətləndirilməsidir. Şirkətimiz sizə hüquqi risklərin qiymətləndirilməsinin nəticələrinə əsaslanan nəticə təqdim edə bilər. Burada göstərilən məbləğdən artıq olan maddi risklər və potensial problemlərin həlli yolları göstərilir. Nəticə aşağıdakıları ehtiva edir:
hədəf müəssisənin strukturunun ətraflı təhlili;
onun iş proseduru;
korporativ idarəetmədə müəyyən edilmiş qüsurlar;
Korporativ əmlak və s. haqqında məlumatlar.
Xidmətlərimizə aşağıdakılar da daxildir:
• Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən birləşmə və satınalma əməliyyatlarının strukturlaşdırılması
• İştirakçılar arasında müqavilələrin və digər sənədlərin hazırlanması
• Səhm alışı müqavilələrinin hazırlanması və danışıqları
• Müştərilərin biznes məqsədlərinə ən yaxşı cavab verən birgə müəssisələr və strateji tərəfdaşlıqlar üzrə məsləhətlərin verilməsi
• Tam hüquqi araşdırmanın aparılması
• Risk qiymətləndirmə planlarının tamamlanması və sövdələşmənin bağlanmasına dəstək verilməsi
• Müştərilərin əməliyyatları ilə bağlı antiinhisar, vergi, maliyyələşdirmə və digər tənzimləyici məsləhətlərin verilməsi
Vurğulanmalıdır ki, birləşmə və ya satınalma əməliyyatlarını təşkil edərkən bir sıra hüquqi riskləri nəzərə almaq lazımdır. Yalnız düzgün hesablamalar və gəlirliliyin dərin təhlili sizə birləşmə və satınalma prosedurundan - biznesin inkişafından, dövriyyənin artmasından və artan mənfəətdən faydalanmağa imkan verəcəkdir. Düşünmədən və tələsik sövdələşmə etsəniz, əldə edilmiş şirkət problem və xərc mənbəyinə çevrilə bilər.

Merges & Acquisitions (M&A)
The method of "mergers and acquisitions" has become popular in recent years, due to which more companies have begun to expand and increase their volumes of operations. The reason for resorting to such transactions can be both the growth of the company and attempts to save part of the business. In what cases can mergers and acquisitions be useful and what purpose do companies pursue when resorting to this method?
In recent years, more and more companies have turned to the method of "mergers and acquisitions", which has led to the growth and optimization of part of their business. The term "mergers and acquisitions" refers to a number of civil and corporate processes, the purpose of which is to combine one company with another or several companies into one.
What are M&A transactions?
Mergers and acquisitions are options for business reorganization. The legislation of the Republic of Azerbaijan identifies forms of reorganization of a legal entity in the form of merger, accession, division, separation and transformation. In foreign financial and economic literature, such transactions are called Merges and Acquisitions, abbreviated as M&A.
How are mergers and acquisitions of companies carried out and for what purpose do companies do them?
The term M&A refers to merger and acquisition transactions of companies. These are options for reorganizing a business.
When merging, two enterprises are combined into one. At the same time, companies can either completely lose their independence, in which case they form a completely new organization, or simply combine assets. In the second case, the primary companies do not cease to exist.
In a takeover, one organization buys a certain share in the authorized capital of another. Most often, a takeover is transformed into a merger.
Our legislation also provides for a merger option, in which all the enterprises being taken over direct all their resources to the development of the new company.
Purpose of a merger
A corporation created as a result of a merger acquires the rights and obligations that previously existed in the organizations participating in this procedure. Mergers are often used as an alternative to liquidating a legal entity.
But still, for the most part, M&A transactions are used for the purpose of promoting business, since with the correct organization of a merger, new enterprises with consolidated assets appear on the business market. In addition, the shares of the company's founders are redistributed.
As a result of mergers and acquisitions, companies manage to:
1. Increase the assets of the merging organizations;
2. Become more competitive and outperform competitors;
3. Reduce costs, thus contributing to savings.
Thus, the main goal of mergers and acquisitions of enterprises is the ability to improve financial performance and reduce costs and risks.
It should also be noted that in some cases the purpose of mergers and acquisitions may be, for example, the opportunity to take tax advantages. For example, one of the companies has large amounts of taxable income, while the other has accumulated large tax losses carried forward to future periods. By merging with a company with tax losses, the acquirer can use them to reduce its tax liabilities.
One of the many stages of the merger process is the assessment of legal risks. Our company can provide you with a conclusion based on the results of the legal risk assessment. It specifies the material risks in excess of the specified amount and ways to resolve potential problems. The conclusion contains:
a detailed analysis of the structure of the target enterprise;
its operating procedure;
identified defects in corporate governance;
data on corporate property, etc.
Our services also include:
• Structuring M&A transactions under Azerbaijani law
• Formalizing shareholders’ arrangements in Azerbaijan by drafting and negotiating shareholder agreements and other execution documents
• Drafting and negotiating share purchase agreements
• Advising on joint ventures and strategic partnerships that best meet clients’ business objectives
• Conducting full legal due diligence
• Completing risk evaluation plans and supporting deal closure
• Providing antitrust, tax, financing and other regulatory advice in respect of clients’ transactions
It is important to remember that when organizing merger or acquisition transactions, it is necessary to take into account a set of legal risks. Only correct calculations and a deep analysis of profitability will allow you to benefit from the M&A procedure - business development, growth in turnover, and increased profits. If you make a deal thoughtlessly and hastily, the acquired company can become a source of problems and costs.